- koiran ripuli, oksennustauti
- hammassairaudet
- rokotuksista
- anaalirauhaspoistoleikkaukseen valmistautuminen ja leikkauksen jälkeinen hoito
- jyrsijän kastraatio. Kissan kastraatio ja sterilaatio
- lemmikkin leikkaus
- tuhkaus, vanheneva lemmikki ja koiran siisteyskasvatus
- diabetes
- virtsatietulehdus ja virtsakivitauti
- eroahdistus, käyttäytyminen ja ylipaino
- kanin hoito-ohjeita
- maksa- ja munuaistaudit
- allergiat ja taudit
- hoito-ohjeita jyrsijöiden ripulitautiin

 

Yhteystiedot

Latokartanontie 1, 90150 Oulu
Puhelin: 08-5355200
Fax: 08-5355201

ouluvet@ouluvet.fi

Mikäli sähköpostiinne ei vastata 1 vrk kuluessa, olkaa hyvä ja ottakaa yhteyttä puhelimitse.

Ouluvet avoinna

Ma-To: klo 8.00-20.00
Pe: klo 8.00-16.00

Ajanvaraus

Ma-To: klo 9.00-17.00
Pe: klo 9.00-14.00

Puhelinajanvaraus on ajoittain erittäin ruuhkainen, jonka vuoksi ajanvarausaikaa voi tiedustella myös sähköpostitse.

Muista että peruuttamattomista ajanvarauksista perimme käyntimaksun 22€

 

 

Eroahdistus

KOTONA

Koiraa huomioidaan vain omistajan aloitteesta ja vain sen ollessa rauhallinen/rentoutunut
Omistajan tulee rohkaista koiraa itsenäistymään välttämällä alituista fyysistä kontaktia koiraan (koiran silittäminen,sylissä/vieressä pitäminen).

Omistaja opettaa koiraa olemaan rauhallinen sen jäädessä yksin kotiin Harjoitukset aloitetaan käskemällä koira makaamaan paikallaan omistajan poistuessa muutaman askeleen päähän koirasta ja palatessa saman tien koiran luo. Koiraa kehutaan lyhyesti sen pysyessä paikallaan. Välimatkaa ja poissaoloaikaa pidennetään asteittain. Koiran tulee aina olla rauhallinen ja rentoutunut harjoituksen alkaessa ja sen aikana. Tarkoituksena on asteittain opettaa koira pysymään rentoutuneena myös sen jäädessä yksin kotiin.

Koiraa totutetaan ahdistusta laukaiseviin ärsykkeisiin
Eroahdistunut koira tulee usein levottomaksi jo ennakoidessaan omistajan lähtöä esim. kun avaimia käsitellään, takkia puetaan päälle tai tietty laukku otetaan esille. Omistajan tuleekin käsitellä näitä "laukaisutekijöitä" useita kertoja päivässä ilman, että lähtee minnekään.

KOTOA LÄHTIESSÄ

Koiraan ei kiinnitetä mitään huomiota noin puoleen tuntiin (30min.) ennen lähtöä. Omistajan lähtö tulee olla neutraali tilanne ilman koiraa hermostuttavia yksityiskohtaisia jäähyväisiä.

Kotoa lähtiessä koiralle annetaan erityinen lelu tai herkku, johon se mielellään kiinnittää huominsa. Takaisin tullessa esine korjataan talteen seuraavaa kertaa varten. Tämän esineen tai herkun tulee olla erityisen mielekäs koiralle (esim. herkuilla täytetty aktivointilelu), jotta koira kokisi omistajan lähtemisen myönteisenä asiana ja sillä olisi tekemistä kun omistaja on lähtenyt.

KOTIIN PALATESSA

Koiraan ei pidä kiinnittää huomiota ennen kuin se on rauhoittunut ja rentoutunut, silloinkin se saa huomiota vain omistajan aloitteesta. Koiran saadessa huomiota omistajalta vain ollessaan rauhallinen, se kokee saavansa palkinnon rauhallisesta käytöksestä.

Koiraa ei saa rangaista sen yksin ollessaan aiheuttamista tuhotöistä, tarpeiden takemisestä sisälle yms. Omistajan tulee ymmärtää, ettei eroahdistunut koira kykene hallitsemaan käyttäytymistään jäädessään yksin. Rankaiseminen vain kasvattaa sen ahdistusta. Palkitsemisen (huomioiminen, kehuminen) vastakohta ei ole rankaiseminen vaan palkitsematta (huomioimatta, kehumatta) jättäminen.

Käyttäytymisterapia

Käyttäytymisterapiaohjeita eroahdistuksen hoitoon

Harjoitusten tarkoituksena on totuttaa koira olemaan ahdistumatta yksin. Yksinjäämistilanne luodaan sille uudella tavalla harjoitusten kautta. Koiraa ei tulisi jättää lainkaan yksin terapian aikana. Mikäli niin joudutaan tekemään, ei sitä saa rangaista sen ahdistuksen vallassa tekemistä tuhotöistä tai sisälle tekemistä tarpeista yms.

1. Koiran totuttaminen alkutilanteeseen

Ennen harjoitusten alkua koiran tulee olla levollinen ja rentoutunut. Kaikkea koiraa kiihdyttävää/innostavaa tulee välttää ennen harjoitusten aloittamista. Omistajan tulee käyttäytyä neutraalisti koiraa kohtaan ennen harjoituksia, niiden aikana ja jonkin aikaa niiden jälkeen. koiraa huomioidaan vain omistajan aloitteesta ja vain sen ollessa rauhallinen/rentoutunut. Koiraa voi totuttaa ahdistusta laukaiseviin ärsykkeisiin - harjoitusten lisäksi - pitkin päivää. Mikäli koira tulee levottomaksi kun esim. avaimia tai tiettyä laukkua otetaan esiintms., omistaja käsittelee näitä "laukaisutekijöitä" useita kertoja päivässä ilman että lähtee minnekkään.
Omistajan tulee huolehtia, ettei koira joudu jäämään yksin totuttamisen aikana (havainnollistamiseksi vrt. Esimerkiksi lentopelkoon. Tilanne on sama kuin jos lentopelkoista ihmistä totutetaan asteittain lentokenttään, lentokoneisiin ja lentämiseen ja samalla hänet päivittäin pakotettaisiin lentokoneen kyytiin harjoitusten ulkopuolella! Totuttelemisesta ei ole mitään hyötyä paniikissa olevalle).
Koiralle hankitaan hoitopaikka tai hoitaja terapian ajaksi, se otetaan mukaan töihin tai omistaja pyrkii ottamaan lomaa työstä. Uuden tilanteen merkiksi omistaja hankkii uuden makuualusten/peiton koiralle harjoitusten tekemisen ajaksi. Harjoiteltaessa käytetään aina tätä tiettyä alustaa. Mikäli radio on ollut yleensä pois päältä koiran jäädessä yksin, jätetään se nyt auki harjoitusten ajaksi eli tarkoitus on luoda ERILAINEN ympäristö koiralle kuin aiemmin.

1.1 Koira käsketään makaamaan makuualustalle. Omistaja valmistelee lähtöään kuten tavallisestikkin ( ottaa avaimet jne.) Koiran tulee maata makuualustalla, jos se nousee sille ei saa olla vihainen vaan se laitetaan rauhallisesti uudelleen makuulle.

1.2 Omistaja vapauttaa koiran makuulta sanomalla neutraalilla äänellä "vapaa". Koiralle ei muuten puhuta mitään, sitä ei katsota eikä muutenkaan huomioida seuraavien kolmen (3) minuutin aikana. Harjoituksessa käytetty makuualusta otetaan pois ja laitetaan talteen seuraavaa harjoitusta varten.

1.3 Harjoitus toistetaan ainakin 10 kertaa päivässä kolmen (3) päivän ajan.

HUOM! Harjoituksissa on tärkeää, että koira on mahdollisimman rentoutunut (ei stressaantunut, levoton) harjoitusta aloitettaessa, jos koira stressaantuu harjoituksesta aloitetaan uusi harjoitus vasta kun se on rauhoittunut. Tärkeää on, että koira makaa alustalla jännittämättä - rauhallisena.

2. Totuttaminen yksinoloon

Koira jätetään yksin harjoituksien aikana vain muutaman minuutin ajaksi useita kertoja päivässä. Vähitellen koira tottuu olemaan yksin ahdistumatta siitä.

Koiran ylipainon syyt ja siitä aiheutuvat haitat

Ylipainoisuus on koirien yleisin ravintoperäinen sairaus. Koira on ylipainoinen, jos sen paino on yli 15% sen ihannepainon. Taipumus ylipainoisuuteen lisäänyy iän mukana. Se on yleisempää nartuilla kuin uroksilla ja kaksi kertaa yleisempää steriloiduilla ja kastroiduilla koirilla kuin leikkaamattomilla. Tavallisin syy koirien liikalihavuuteen on ravinnon saannin ja energian kulutuksen epäsuhde. Muut syyt kuten hormonaaliset häiriöt ja psyykkiset syyt saattavat joskus olla liikalihavuuden taustalla. Potilas tulisi aina tutkia huolellisesti ennen mahdollista laihdutuskuurin aloittamista.

Ylipaino altistaa mm. seuraaville sairauksille ja häiriöille:
- liikuntaelimistön häiriöt, kuten side- ja nivelvauriot, nivelrikko ja esim.selkärangan rasitusvammat ovat sangen tavallisia.
- ruoansulatuselimistön häiriöistä ovat tavallisimpia ummetus ja kaasuvaivat
- hengitys- ja verenkiertoelimistön ylimääräinen rasittuminen ja näitten sairauksien seuraamusten pahentuminen
- anestesiariski kasvaa liikalihavuuden myötä
- synnytysvaikeudet ovat tavallisia

Yleisiä laihdutusohjeita
Ylipainoista koiraa laihdutettaessa järjestetään sen energian kulutus saantia suuremmaksi. Laihtuminen ei tapahdu hetkessä, useimmilla koirilla menee siihen viikkoja. Sanonta: "päivä ihmisellä, viikko koiralla" pitää laihdutuksen suhteen paikkansa. Koira pitäisi punnita viikoittain ja pitää kirjaa sen painosta.

Laihduttamiselle on eduksi, jos ruoka annetaan ainakin kolmena tai mieluummin 5 tai 6 pienenä osana päivässä. Pienet ja usein nautitut ruoka-annokset ovat tehokkaampia laihduttamisessa kuin samaa ravintoa sisältävät suuret, harvoin nautitut ruoka-annokset.

Koiralle ei pitäisi syöttää ruoantähteitä eikä antaa makupaloja pöydästä. Ylipainoiset koirat, samoin kuin ihmiset, eivät syö herkkuja nälkäänsä, vaan siksi että se on tapa ja ne pitävät ruoasta. Yleensä suositellaan koiran koko ruokavalion muuttamista. Onnistuminen on harvinaista, mikäli koiralle syötetään samaa ravintoa kuin ennen, mutta vain vähemmän. Tarkoitus on tarjota koiralle dieetin aikana päivittäin sellainen ravintomäärä, joka sisältää n. 60% entisen ravinnon määrästä.

Ruokavalio
Koiran laihdutusruokavalio voi olla joko kotona valmistettua ruokaa tai kaupallisia, ylipainoisille koiralle suunniteltuja dieettiruokia, kuten Hill´s Prescription Diet r/d tai w/d, Walthamin Canine Obecity tai Weight Control, Virbac Adult Light tai Hypocalorique sekä Specific CRD joita saa tilauksesta eläinlääkäriasemalta. Mikäli koiralle syötetään jotain näistä kaupallisista dieettiruuista, sille ei saa antaa mitään muuta ruokaa, sillä pienikin lisä muuta ruokaa, vitamiineja tai kivennäisiä saattaa täydellisesti mitätöidä ruokavalion.

Kotiruokana laihduttavalle koiralle sopivat mm:

Keitetty rasvaton liha

200 kcal/100g

840kJ/100g

Raejuusto

100 kcal/100g

420kJ/100g

Raastettu tai keitetty
porkkana tai muu vihannes

40 kcal/100g

170kJ/100g

Kaurapuuro

60 kcal/100g

250kJ/100g

Lisäksi tulee turvata kivennäisten, hivenaineiden ja vitamiinien riittävä saanti.

Täysikasvuisen koiran energian tarve normaalioloissa

Paino

Ylläpitotarve kcal/kg (kJ/kg)

60% tarvekcal/kg (kJ/kg)

60% tarve
ilmoitettuna kokonaistarpeena
päivässä

1.0

140(587)

84(352)

84(352)

2.5

110(461)

66(276)

165(691)

5.0

90(377)

54(226)

270( 1131)

10.0

60(314)

45(189)

450(1886)

15.0

65(272)

39(163)

585(2451)

20.0

60(251)

36(151)

720(3017)

30.0

55(230)

33(138)

990(4148)

50.0

50(209)

30(126)

1500(6285)

Huomatkaa, että tarvittava kalorimäärä/painokilo vähenee koiran kokonaispainon kasvaessa.

Esimerkkejä dieetin periaatteita noudattavista päivittäisistä ruokamääristä eripanoisille koirille

Paino (kg) Liha (g) Raejuusto (g) Porkkana (vihannes) (g) Kaurapuuro (g) Yhteensä kcal (kcal/100g)
1.0 10 10 60 50 85 (65)
2.5 25 25 100 80 165 (71)
5.0 50 50 150 100 270 (77)
10.0 100 100 220 100 450 (86)
15.0 100 200 250 150 590 (84)
20.0 150 250 250 120 720 (91)

Liikunta
Ylipainoiselle koiralle suositellaan ruokavalion lisäksi kohtuullista liikuntaa. 10-15 minuutin lenkki 2-3 kertaa päivässä on sopiva määrä. Liikuntaa voi vähitellen lisätä, mutta on varottava liiallista rasitusta. Liikunnan määrä on suhteutettava koiran yleiskuntoon.

Parin ensimmäisen viikon aikana koiran painonpudotus on hitaampaa, koska elimistö sopeutuu uuteen tilanteeseen hitaasti.

ELÄINHIEROJAT /FYSIOTERAPEUTIT

Eläinfysioterapeutti, myös ihmispuolen akupunktiokoulutus
Kaisa Vakkuri, Oulunsalo
p. 040 566 4700

Fysioterapeutti
Leena Ingberg
p.040-7272 147

Eläinhieroja
Suvi Matilainen, Kiiminki
p. 0400-456 654

Koirahieroja Emma Pirilä
p. 040-508 6833

Hoitola Reporanka / Osteopaatti
Jarmo Kyllönen, Itä- Patela
p. 08- 556 4114

Urheilukoirahieroja
Eevaliisa Pohjanen, Maikkula (musti & mirri)
040-8434 662

 

 

etusivu | palvelut | lemmikin muistilista | taudit ja hoito | henkilöstö | yhteystiedot | linkit